OKTAWIA NOWACKA

Urodzona 2 stycznia 1991 r. w Starogardzie Gdańskim, reprezentantka Polski w pięcioboju nowoczesnym. Brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016. Wielokrotna medalistka mistrzostw Świata i Europy.

OKTAWIA NOWACKA

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”

Sport w moim życiu odgrywa bardzo ważną rolę. Kariera zawodniczki nauczyła mnie wytrwałości, ciężkiej pracy, upadania i podnoszenia się z kolan. Zawsze wierzyłam, że jesteśmy odpowiedzialni za kreowanie własnego losu, a tę wiedzę przekłuwałam na sportowe sukcesy.

Wypracowałam swój własny, niepowtażalny styl działania. Areny sportowe stały się moim miejscem rozwoju wewnętrznego, szkołą i polem do sprawdzania zdobytych umiejętności.

Pasjonuje mnie odkrywanie i poznawanie świata. Dużo podróżuję. Promuję zdrowy i ekologiczny styl życia oparty o świadome działania dla dobra naszej planety.

null

Igrzyska Olimpijskie

Brąz indywidualnie
Rio de Janeiro (BRA)
null

Mistrzostwa Świata

Złoto drużynowo
Berlin (GER)
null

Finał Pucharu Świata

Złoto indywidualnie
Sarasota (USA)

PIĘCIOBÓJ

Czym jest pięciobój nowoczesny?

To sport olimpijski łączący w sobie róże dyscypliny takie jak: pływanie, szermierkę, jazdę konną oraz kombinację biegu przełajowego i strzelania. Wszystkie konkurencje rozgrywane są jedna po drugiej tego samego dnia. W finałowych zmaganiach startuje 36 zawodników wyłonionych drogą rozegranych wcześniej eliminacji. Podczas zawodów rozgrywane są również starty sztafetowe. Pięciobój nowoczesny został opracowany przez twórcę nowożytnego ruchu olimpijskiego – Pierre de Coubertina i na wzór pięcioboju starożytnego miał stanowić połączenie niezbędnych umiejętności żołnierskich. Do programu Igrzysk Olimpijskich został wprowadzony w 1912r.

null
null

PŁYWANIE

Zawodnicy mają do pokonania 200 metrów stylem dowolnym. Zawody rozgrywane są na pływalniach 25m i 50m.
null
null

SZERMIERKA

Turniej zasadniczy rozgrywany jest systemem każdy z każdym. Zawodnicy mają do stocznia 35 walk z przeciwnikami. Po nim następuje runda bonusowa gdzie zawodnicy walczą o dodatkowe trafienia systemem drabinkowym.
null
null

JAZDA KONNA

Podczas konkursu skoków zawodnicy losują konie ze stawki dostarczonej przez organizatora. Każdy pięcioboista ma 20 minut i 5 próbnych skoków na zapoznanie z koniem. Na parkurze do pokonania jest 12 przeszkód o maksymalnej wysokości 120 cm.
null
null

STRZELANIE

Konkurencja ta połączona jest z biegiem. Zawodnicy strzelają z pistoletów laserowych do tarcz oddalonych o 10 m. W 4 rundach mają 50 sekund na oddanie 5 celnych strzałów. Zasada im szybciej tym lepiej. Wynikiem nie są uzyskane punkty tarczowe, ale czas jaki zawodnik potrzebował na celne strzelanie.
null
null

BIEG

Za wodnicy biegają na dystansie 3200m podzielonym na 4 rundy strzeleckie. Każda runda biegu 800 metrowego biegu poprzedzona jest strzelaniem. Po czwartym strzelaniu zawodnicy na ostatnim okrążeniu walczą o ostateczny triumf. Ten kto przekroczy jako pierwszy linię mety zwycięża w całodniowych zmaganiach.