O mnie

Nazywam się Oktawia Nowacka, urodziłam się 02.01.1991r. w Starogardzie Gdańskim i jestem reprezentantką Polski w pięcioboju nowoczesnym. Sport był mi od zawsze bardzo bliski. Już jako dziecko wiedziałam, że będę kontynuować tradycje rodzinne i nie wyobrażałam sobie życia bez treningów. Swoją sportową przygodę rozpoczęłam w 1999r. od nauki pływania w UKS „ósemka” Starogard Gdański, a dwa lata później dołączyłam do KS Agro Kociewie, gdzie trenowałam lekkoatletykę u boku mojego taty. Przez kilka lat reprezentowałam województwo pomorskie zarówno w zawodach pływackich jak i lekkoatletycznych. Dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak „dwubój nowoczesny”. To taki początek pięcioboju dla najmłodszych, który obejmuje bieg oraz pływanie. Rozpoczęłam moje starty w dwuboju i mając zaledwie 14 lat wyjechałam do Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży w Łomiankach pod Warszawą. Tam nauczyłam się kolejnych konkurencji i zaczęłam odnosić sukcesy na arenie polskiej i międzynarodowej w trójboju, czwórboju, a na końcu w pięcioboju nowoczesnym. Obecnie należę do klubu STPP CWKS Legia Warszawa, jako żołnierz Zespołu Sportowego Zegrze reprezentuję także Wojsko Polskie w zawodach militarnych.

Jestem osobą pozytywnie nastawioną do życia. Uważam, że uśmiech na twarzy to podstawa. Poza sportem moją pasją są podróże. Wyjeżdżam w każdej wolnej chwili, o ile taka się znajdzie. Marzę o tym, aby zwiedzać świat, odkrywać nowe miejsca, inne kultury i… siebie. Do zdrowia podchodzę w sposób holistyczny. Uwielbiam zgłębiać tajniki zdrowego odżywiania – jestem weganką. Ukończyłam studia licencjackie na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, posiadam też legitymację instruktora pływania. Lubię poznawać ludzi pozytywne zakręconych, którzy dają mi „kopa” do dalszych działań. Sport nauczył mnie wytrwałości, ciężkiej pracy, upadania i podnoszenia się z kolan. Nie boję się zmian, wierzę, że jesteśmy odpowiedzialni za kreowanie własnego życia. Dlatego w myśl jednego z moich ulubionych cytatów Marka Twaina uważam, że … „ Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”

 

Moje główne osiągnięcia:

 • 2016 – Rio de Janeiro – brązowy medal

 • 2015 – Berlin – złoty medal w drużynie i brązowy medal w sztafecie damskiej

  2014 – Warszawa – brązowy medal w sztafecie mieszanej

 • 2015 – Bath – V miejsce i kwalifikacja olimpijska indywidualnie

  2014 – Szekesfehervar – brązowy medal w sztafecie mieszanej 

  2013 – Drzonków – srebrny medal w sztafecie 

  2011 – Drzonków – brązowy medal w sztafecie (Młodzieżowe ME)

 • 2015 – Kair i Rzym – V. miejsce indywidualnie w zawodach PŚ

  2014 – Sarasota – I miejsce na Finale PŚ, Kecskemet – I miejsce w zawodach PŚ, Kair, Chengdu – II miejsce w zawodach PŚ

 • 2016 – Warendorf – Złoty medal w sztafecie Mistrzostwa Świata Wojskowych

  2015 – Mungyeong – Złoty medal indywidualnie i w sztafecie mix – Wojskowe Igrzyska Olimpijskie, Mińsk – I miejsce w Otwartych Mistrzostwach Białorusi, Drzonków – I miejsce w Mistrzostwach Polski indywidualnie

  2014 – Drzonków – II miejsce w Mistrzostwach Polski indywidualnie

  2013 – Doha – II miejsce w zawodach Champion of Champions, Drzonków – II miejsce w Mistrzostwach Polski indywidualnie

  2011 – Rio de Janeiro – VII miejsce indywidualnie w Wojskowych Igrzyskach Olimpijskich 

1

Medal Igrzysk Olimpijskich

3

Medale Mistrzostw Świata 

3

Medale Mistrzostw Europy

2

Zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata 

2

Złote medale Światowych Igrzysk Wojskowych